Πόσα mAh Power Bank Χρειάζομαι; Πλήρης Οδηγός Επιλογής 2026

Τελευταία ενημέρωση: Απρίλιος 2026 — Με υπολογισμούς για iPhone 17, Samsung Galaxy S26 Ultra, Pixel 10 και Xiaomi 17.
Πόσα mAh power bank χρειάζομαι; Είναι το πρώτο ερώτημα όταν αγοράζεις φορητό φορτιστή — και το πιο παρεξηγημένο. Ένα 20.000 mAh power bank δεν δίνει 4 φορτίσεις σε iPhone 17 (3.692 mAh): δίνει 3,4. Ένα 10.000 mAh δεν διπλοφορτίζει το Samsung S26 Ultra (5.000 mAh): του δίνει μόλις 1,3 φορτίσεις. Ο λόγος; Η πραγματική χωρητικότητα είναι περίπου 25–30% χαμηλότερη από την ονομαστική που γράφει το κουτί.
Σε αυτόν τον οδηγό θα δεις πόσες φορτίσεις δίνει ένα power bank σε κάθε δημοφιλές κινητό του 2026, ποιο μέγεθος ταιριάζει στη χρήση σου, και πώς να αποφύγεις τις παγίδες του marketing (τα “30.000 mAh” που στην πραγματικότητα είναι 21.000 χρήσιμα).
Τι Σημαίνουν τα mAh; Η Σημαντική Διαφορά με τα Wh
Τα mAh (milliampere-hours) είναι μονάδα ηλεκτρικού φορτίου — δείχνουν πόσο ρεύμα μπορεί να αποθηκεύσει η μπαταρία για μία ώρα. Όσο πιο μεγάλος ο αριθμός, τόσο περισσότερη ενέργεια. Όμως τα mAh ΜΟΝΑ τους είναι παραπλανητικά αν δεν ξέρεις την τάση (V) στην οποία αναφέρονται.
Όλα τα power banks χρησιμοποιούν στοιχεία λιθίου με τάση 3,7V. Όταν φορτίζουν το κινητό σου, η έξοδος είναι 5V (USB) ή υψηλότερη (USB-C PD). Αυτή η μετατροπή τάσης χάνει ενέργεια. Για να συγκρίνεις σωστά, χρειάζεσαι τα Wh (Watt-hours):
Παράδειγμα: 10.000 mAh × 3,7V ÷ 1.000 = 37 Wh
Τα Wh είναι το πραγματικό μέτρο σύγκρισης — και είναι αυτά που μετράνε οι κανονισμοί αεροπλάνου. Επιτρέπονται έως 100 Wh στη χειραποσκευή χωρίς έγκριση, που μεταφράζεται σε περίπου 27.000 mAh. Αν ταξιδεύεις συχνά, δες τον αναλυτικό οδηγό μας: Power Bank στο Αεροπλάνο: Κανονισμοί 2026.
Ονομαστική vs Πραγματική Χωρητικότητα: Πού Πάει το 25%;
Όταν διαβάζεις “20.000 mAh” στη συσκευασία, μην περιμένεις να δώσει 20.000 mAh στο κινητό σου. Στην πραγματικότητα, θα πάρεις περίπου 13.000–14.000 mAh χρήσιμα. Γιατί;
- Μετατροπή τάσης: Από 3,7V (μπαταρία) σε 5V (έξοδος USB). Χάνεται ~26%.
- Απώλειες θερμότητας: Ο κύκλος φόρτισης παράγει θερμότητα. Άλλο 5–8% χάνεται.
- Self-discharge: Η μπαταρία χάνει ενέργεια όταν κάθεται αχρησιμοποίητη.
- Marketing tricks: Πολλοί κατασκευαστές αναγράφουν τη χωρητικότητα των στοιχείων (cell capacity), όχι την ωφέλιμη έξοδο.
Ο πρακτικός κανόνας:
(στοιχεία × 3,7V ÷ 5V × 0,93 απόδοση μετατροπέα ≈ 0,69)
Έτσι, ένα 30.000 mAh power bank δίνει στην πραγματικότητα ~21.000 mAh. Αν αυτό σου ακούγεται “λιγότερο” από ότι πλήρωσες, είσαι σε καλή παρέα — δεν είναι απάτη, είναι φυσική.
Πόσες Φορτίσεις Δίνει Ένα Power Bank στο Κινητό σου το 2026
Ο πίνακας που χρειάζεσαι. Παίρνουμε την πραγματική χωρητικότητα (mAh × 0,70) και τη διαιρούμε με τη μπαταρία του κάθε κινητού:
| Κινητό 2026 | Μπαταρία | 5.000 mAh | 10.000 mAh | 20.000 mAh | 30.000 mAh |
|---|---|---|---|---|---|
| iPhone 17 | 3.692 mAh | 0,9x | 1,9x | 3,8x | 5,7x |
| iPhone 17 Air | 3.149 mAh | 1,1x | 2,2x | 4,4x | 6,7x |
| iPhone 17 Pro Max | 5.088 mAh | 0,7x | 1,4x | 2,7x | 4,1x |
| Samsung S26 Ultra | 5.000 mAh | 0,7x | 1,4x | 2,8x | 4,2x |
| Pixel 10 Pro | 4.870 mAh | 0,7x | 1,4x | 2,9x | 4,3x |
| Xiaomi 17 | 6.330 mAh | 0,6x | 1,1x | 2,2x | 3,3x |
Υπολογισμός: ωφέλιμα mAh = ονομαστικά × 0,70. Φορτίσεις = ωφέλιμα ÷ μπαταρία κινητού. Πραγματική απόδοση εξαρτάται από θερμοκρασία, ταχύτητα φόρτισης, ηλικία μπαταρίας power bank.
5.000 mAh: Mini Power Bank — Για Ποιον Είναι
Το 5.000 mAh είναι η μικρότερη χρήσιμη χωρητικότητα. Δίνει μία περίπου πλήρη φόρτιση στα περισσότερα κινητά (1,1x σε iPhone 17 Air, 0,9x σε iPhone 17, 0,7x σε S26 Ultra). Δεν είναι “ταξιδιωτικό” — είναι “βιαστικό safety net”.
Είναι ιδανικό για:
- Καθημερινή τσάντα ή τσέπη — μπαίνει παντού (συνήθως 50–80g).
- Έκτακτη φόρτιση πριν φτάσεις σπίτι.
- Δώρο για ηλικιωμένους ή παιδιά που δεν θέλουν “φορτηγάρα”.
- Σχεδιαστικά αξεσουάρ — όπως το Mini Power Bank Lipstick 5.000 mAh σε σχήμα κραγιόν που χωράει σε γυναικείο πορτοφόλι.
Δεν είναι κατάλληλο για: ταξίδι, μακρά εκδρομή, γυμναστήριο με long-session music streaming, ή όποιον φορτίζει tablet.
10.000 mAh: Η Χρυσή Τομή για Καθημερινή Χρήση

Αν δεν ξέρεις τι να διαλέξεις, διάλεξε 10.000 mAh. Είναι το sweet spot τιμής, βάρους (συνήθως 180–230g), και χωρητικότητας. Δίνει 1,4–2,2 πλήρεις φορτίσεις στα περισσότερα κινητά του 2026 — αρκετό για ένα 24ωρο εκτός σπιτιού ή για να μοιραστείς μια φόρτιση με φίλο.
Είναι ιδανικό για:
- Καθημερινή χρήση — γραφείο, σχολή, μέσα μαζικής μεταφοράς.
- Σαββατοκύριακα εκτός σπιτιού (camping, εκδρομή).
- Φωτογραφία/βίντεο όταν τραβάς πολύ έξω από το σπίτι.
- Power user που χρησιμοποιεί GPS, streaming, gaming συνεχόμενα.
Για 10.000 mAh ψάξε χαρακτηριστικά όπως USB-C PD 20–35W για γρήγορη επανα-φόρτιση του power bank και ταχεία φόρτιση κινητού. Παραδείγματα από τη συλλογή μας:
- VEGER C11 10.000 mAh με ενσωματωμένα καλώδια USB-C και Lightning — €25,90, με LED ένδειξη χωρητικότητας.
- VEGER K1 10.000 mAh 35W PD — €29,90, ταχυφόρτιση USB-C με digital display και ενσωματωμένα καλώδια.
20.000 mAh: Ταξίδι, Δουλειά & Πολλαπλές Συσκευές

Όταν φεύγεις για >2 μέρες ή έχεις tablet/headphones/smartwatch να φορτίσεις παράλληλα με το κινητό, τα 10.000 mAh γίνονται περιοριστικά. Στα 20.000 mAh παίρνεις 2,7–4,4 φορτίσεις κινητού (ανάλογα μοντέλο), ή 1 πλήρη tablet + 2 κινητού.
Είναι ιδανικό για:
- Σαββατοκύριακο εκτός βάσης χωρίς σίγουρη πρίζα (camping, festival).
- Επαγγελματικά ταξίδια όπου το laptop θέλει USB-C PD top-up.
- Οικογένεια με 2+ κινητά που χρησιμοποιούν 1 power bank.
- Παιδιά/εφήβους που τραβάνε σχολικές εκδρομές με tablet.
Στα 20.000 mAh ψάξε 2-3 θύρες εξόδου (USB-C + USB-A) και τουλάχιστον USB-C PD 30W, ώστε να μπορείς να φορτίζεις tablet ή laptop παράλληλα με κινητό. Το βάρος ξεκινάει από 350g και μπορεί να φτάσει 480g — όχι για τσέπη.
30.000 mAh & Άνω: Πότε Όντως Αξίζει
Στα 30.000 mAh περνάς από “ταξιδιωτικό” σε “off-grid”. Παίρνεις 4–6 πλήρεις φορτίσεις κινητού — αλλά το βάρος ξεκινάει από 600g και φτάνει 750g. Είναι σχεδόν 1 κιλό μαζί με τα καλώδια.
Αξίζει αν:
- Πας πολυήμερο camping/πεζοπορία χωρίς πρόσβαση σε ρεύμα.
- Τραβάς δουλειά σε εξωτερικά set (φωτογράφος, content creator, ξεναγός).
- Φορτίζεις laptop USB-C PD ως δεύτερη πηγή.
Αν το κύριο σενάριο είναι “θέλω να μην ξεμείνω ποτέ”, συχνά είναι πιο πρακτικό να έχεις δύο 10.000 mAh (ένα σε σπίτι/γραφείο, ένα στην τσάντα) από ένα 30.000.
Tablet & Laptop με USB-C PD: Διαφορετικός Υπολογισμός
Όταν φορτίζεις tablet (iPad ~7.500 mAh, Galaxy Tab S11 ~10.000 mAh) ή laptop USB-C, οι αριθμοί αλλάζουν. Επίσης χρειάζεσαι USB-C Power Delivery (PD) τουλάχιστον 30W για να φορτίσει tablet σε λογικό χρόνο, και 65W+ PD για laptop.
| Συσκευή | Μπαταρία | 10.000 mAh PB | 20.000 mAh PB |
|---|---|---|---|
| iPad Air 13″ (2024) | 9.700 mAh | 0,7x | 1,4x |
| Galaxy Tab S11 | 10.090 mAh | 0,7x | 1,4x |
| MacBook Air M3 13″ | 52,6 Wh | ~0,7x (top-up) | ~1,4x |
Για laptop, ένα 20.000 mAh power bank με USB-C PD 65W ή 100W είναι το ελάχιστο πρακτικό σενάριο. Ψάξε ρητά για το spec “PD 65W” ή “PD 100W” — όχι απλά “fast charge”.
Δες την Πλήρη Συλλογή Power Banks
Έτοιμος να επιλέξεις;
Όλα τα power banks της ThikiShop με πραγματικά χαρακτηριστικά, εγγύηση και άμεση παράδοση από Ελλάδα.
Συχνές Ερωτήσεις (FAQ)
Πόσες φορτίσεις δίνει ένα 10.000 mAh power bank σε iPhone;
Ένα 10.000 mAh power bank δίνει στην πραγματικότητα ~7.000 mAh ωφέλιμα (μετά τις απώλειες μετατροπής τάσης 3,7V → 5V). Για iPhone 17 (3.692 mAh): περίπου 1,9 φορτίσεις. Για iPhone 17 Air (3.149 mAh): 2,2 φορτίσεις. Για iPhone 17 Pro Max (5.088 mAh): 1,4 φορτίσεις.
Τι σημαίνουν τα mAh σε ένα power bank;
Τα mAh (milliampere-hours) είναι μονάδα ηλεκτρικού φορτίου. Δείχνουν πόσο ρεύμα μπορεί να αποθηκεύσει η μπαταρία. Όλα τα power banks αποθηκεύουν την ενέργεια στα 3,7V και τη δίνουν στα 5V (USB) — γι’ αυτό η ωφέλιμη χωρητικότητα είναι περίπου 70% της ονομαστικής.
Πώς υπολογίζω τα Wh από τα mAh;
Wh = mAh × 3,7 ÷ 1.000. Παράδειγμα: 20.000 mAh × 3,7 ÷ 1.000 = 74 Wh. Τα Wh είναι αυτά που μετράνε οι κανονισμοί αεροπλάνου (όριο 100 Wh στη χειραποσκευή).
Πόσα mAh επιτρέπονται στο αεροπλάνο;
Έως 27.000 mAh (= 100 Wh) επιτρέπονται στη χειραποσκευή χωρίς έγκριση. Από 27.000 έως 43.000 mAh (100–160 Wh) χρειάζεται έγκριση από την αεροπορική και μέγιστο 2 τεμάχια. Άνω των 43.000 mAh απαγορεύεται. Όλα τα power banks πρέπει να μεταφέρονται μόνο στη χειραποσκευή — ποτέ σε παραδιδόμενη.
Διαφορά 10.000 mAh και 20.000 mAh — τι διαλέγω;
Διάλεξε 10.000 mAh αν: το χρησιμοποιείς μόνο για το κινητό σου, θέλεις βάρος <250g, και η καθημερινή σου ρουτίνα έχει πρίζα στο τέλος της μέρας. Διάλεξε 20.000 mAh αν: ταξιδεύεις >2 μέρες, φορτίζεις tablet/laptop παράλληλα, ή μοιράζεσαι το power bank με 2+ κινητά. Για τις περισσότερες περιπτώσεις, τα 10.000 mAh είναι αρκετά.
Γιατί το power bank δεν δίνει τις φορτίσεις που γράφει;
Δεν είναι απάτη — είναι φυσική. Η ενέργεια αποθηκεύεται σε 3,7V και δίνεται σε 5V, χάνοντας ~26%. Συν τις απώλειες θερμότητας (~5–8%) και self-discharge όταν κάθεται αχρησιμοποίητο, η πραγματική απόδοση είναι ~70% της ονομαστικής. Επίσης, οι κατασκευαστές αναγράφουν τη χωρητικότητα των στοιχείων (cell), όχι την ωφέλιμη έξοδο.
Power bank για ταξίδι αεροπλάνο: πόσα mAh;
Στόχευσε σε 20.000 mAh (74 Wh) ή κάτω. Επιτρέπεται παντού χωρίς προβλήματα στη χειραποσκευή. Αν χρειάζεσαι περισσότερη χωρητικότητα, πάρε δύο 20.000 mAh αντί για ένα 30.000 — επιτρέπονται ως 20 power banks έως 100 Wh το καθένα. Δες τους πλήρεις κανονισμούς εδώ: Power Bank στο Αεροπλάνο 2026.
Τελικός Οδηγός Επιλογής
Σύνοψη σε 3 γραμμές:
- Καθημερινή χρήση 1 κινητού: 10.000 mAh, USB-C PD 20–35W. Σχεδόν πάντα η σωστή επιλογή.
- Ταξίδι ή πολλαπλές συσκευές: 20.000 mAh, 2–3 θύρες, PD 30W+.
- Τσάντα ή τσέπη μόνο: 5.000 mAh, ελαφρύ, ως safety net για 1 φόρτιση.
Πάνω από 27.000 mAh (100 Wh) πρόσεχε τους κανονισμούς αεροπλάνου. Πάντα προτίμησε USB-C Power Delivery από USB-A — είναι 2–3x πιο γρήγορη φόρτιση. Και θυμήσου: η ονομαστική χωρητικότητα είναι μόνο ένας αριθμός. Η ωφέλιμη ενέργεια είναι περίπου το 70%.
Δες όλα τα power banks της ThikiShop με διαφανείς προδιαγραφές και επίλεξε αυτό που ταιριάζει στη χρήση σου. Έχουμε επίσης οδηγούς για κανονισμούς αεροπλάνου, 11 tips για σωστή χρήση και πώς να επιλέξεις το σωστό.
Πηγές: IATA DGR Power Bank Guidance 2026 · Apple iPhone 17 Specs














